вторник, 13 ноември 2012 г.

Антоанета Стефанова преминава във втория кръг на световното първенство по шахмат

На 12 ноември в Югорската шахматна академия в Ксанти Масийск се изиграха вторите партии от първия кръг на световното първенство по шахмат за жени.

Българската представителка бивша световна и европейска шампионка Антоанета Стефанова спечели и втората партия с руската международната майсторка Марина Роминко на световното първенство по шахмат за жени.

Гросмайстор Антоанета Стефанова надигра рускинята с 2:0 точки в първия кръг от световното първенство в  Ксанти Мансийск , което се провежда по системата нокаутМарина Роминко има индивидуален коефициент Ело 2355 точки.

Така международният гросмайстор Антоанета Стефанова се класира за втория кръг на световния шампионат.
В световното първенство по шахмат за жени в Ханти Мансийск участват 64 шахматистки начело със световната шампионка Хоу Ифан от Китай.
Състезателките играят мачове от две партии (една с бели и една с черни фигури). Ако мини-мачът завърши наравно - 1:1 точки, се играе тайбрек - две партии по 25 минути плюс добавяне 10 секунди за направен ход. Ако отново резултатът е равен се играят две партии с контрола 10 минути плюс 10 секунди на ход, а при ново равенство - две партии с 5 минути и 3 секунди добавено време за направен ход.
Ако резултатът е отново равен, се играе последна партия, така наречената  "Армагедон" - белите получават 4 минути, черните - 5 минути, с прибавяне на 3 секунди след 61-вия ход. Ако и партията "Армагедон" завърши наравно - победител е шахматистът, играл в "Армагедон" с черните фигури.