вторник, 18 декември 2012 г.

Световни интелектуални игри - Пекин 2012

От 12 до 19 декември в китайската столица Пекин се проведе втора спортна среща на  Световните интелектуални игри - "Силата на човешкия мозък". Състезанията се провеждаха в 5 вида спорт: Бридж, Шахмат, Шашки, Го и Китайски шах.
Шахматните съревнования, в които с малки изключения взеха участие най-силните шахматисти в света,  бяха в три направления: "Рапид", "Блиц"  и "Блинд". Турнирите по бърз шах и блинд (без шахматна дъска) се проведоха по Швейцарска система в 7 кръга, а блиц турнира по системата всеки срещу всеки в 15 кръга.
Българската гросмайсторка Антоанета Стефанова, която преди броени дни стана вице - световна шампионка за жени в Ханти Масийск, Русия, участва в трите вида шахматни състезания за жени. Стефанова се класира на 7-мо място на бърз шах като събра 4 т. от 7 партии, а  на турнира по "блиц" е 12-та  с актив от 6 точки (5 победи, 2 ремита и 8 загуби).

Разпределението на медалите при мъжете  на "Рапид" :
1. Лаурент Фрасине (Франция) - 5,5 т.
2. Хикару Накамура (САЩ) - 5.5 т.
3. Александър Грисчук - 4,5 т.

При жените на бързия шах "Рапид" четири състезателки завършиха с равен брой точки (5,5 т от 7) и победителката гм Катерина Лахно бе определена след тайбрек.
Крайно класиране "Рапид" жени: 1. Катерина Лахно 5 т.; 2.  Юфан Хоу - 5 т.; 3. Хампи Конеру -5 т.; 4. Ана Музичук -5 т. ... 6. Александра Костенюк - 4 т. ; 7. Антоанета Стефанова - 4 т.