петък, 1 февруари 2013 г.

Кирил Георгиев завърши пети в Гибралтар

Гросмайстор Кирил Георгиев
След реми в последния кръг срещу Майкъл Адамс българският гросмайстор Кирил Георгиев се класира на пето място на шахматния фестивал "Tradewise Gibraltar Chess 2013"  със 7,5 от 10. Антоанета Стефанова спечели с белите фигури срещу Кияртансон Гудмундур (Израел) и завърши турнира  на 19 място в крайното класиране със 7 т./10.
Другите български участници - Павел Янев и  Емилия Георгиева са съответно на 44 място (6,5т./10) и 207 място  (3,5т./10).
Победител на "Мастерс" турнира е гросмайстор Никита Витюгов от Русия след победа в тайбрек мач с 1,5:0,5 срещу Найджъл Шорт (Великобритания). Четирима шахматисти завършиха наравно с 8 точки – Никита Витюгов, Максим Вашие-Лаграв (Франция), Найджъл Шорт (Великобритания) и Чанда Сандипан (Индия). Според регламента на турнира при равенство в точките първото място се определя след допълнителни мачове по нокаут система. След победи срещу Сандипан, а след това срещу Шорт, руският шахматист бе обявен за шампион на Гибралтар 2013 г. и спечели наградата от £20 000.
 Младият български шахматист Павел Янев е победител в един от успоредните турнири, които се провеждаха на фестивала – "Challenger B", като завърши с 4,5 т. от 5 партии.
Таблица с резултатите и класирането на българските шахматисти на "Tradewise Gibraltar Chess 2013"