неделя, 17 март 2013 г.

"Карпос Оупън 2013" Скопие

Неубедително представяне на българските шахматисти на турнира в Скопие

На завършилия вчера, 16 март 2013 г., най-голям открит турнир по шахмат в Македония -   "Карпос Оупън" - имаше внушително българско присъствие. В него взеха участие 13 български шахматисти, като под номер 1 в стартовия списък по коефициент ЕЛО беше поставен Иван Чепаринов (2706). Сред  другите български участници се открояваха имената на гросмайсторите Кирил Георгиев,  Антоанета Стефанова, Григор Григоров, Петър Дренчев,  Ива Виденова и международен майстор Петър Арнаудов.
В крайното класиране 8 шахматисти поделиха 1 - 8 място с по 7 т. : ГМ Зденко Кожул (Хърватия), ГМ Максим Родщейн (Израел),  ГМ Константин Лупулеску от Румъния, ГМ Едуардо Итуризага (Венецуела), ГМ Милуш Перунович (Сърбия), ГМ Иван Иванишевич (Сърбия), ГМ Хрвое Стевич (Хърватия) и ММ Владимир Хамитевичи (Македония).

ГМ Кирил Георгиев -
победител на Карпос Оупън 2012
Най-доброто представяне от българската група е за Иван Чепаринов - 16-то място с 6,5 т. и 17-то място за Петър Арнаудов със същия брой точки.

Въпреки отличния си старт - 4,5 т. от 5, Кирил Георгиев, който е победител на миналогодишното издание на турнира, остана с 6 т. след загуба в последния кръг от  ГМ Кожул и остана на 23-то място.

Антоанета Стефанова завърши с 5,5 т. и е на 49 позиция в крайното класиране.