сряда, 8 май 2013 г.

Супертурнир в Ставангер "Norway Chess 2013" - Blitz

В първия супертурнир на територията на Норвегия участват 10 гросмайстори, които ще играят по системата всеки срещу всеки. В първия ден на тази изключителна шахматна надпревара се игра блиц-турнир за определяне позициите в схемата на основното състезание. Победител стана световният шампион по ускорен шахмат Сергей Карякин (Русия ЕЛО 2767) с 6,5 точки, който избра да бъде номер 5. Втори остана Карлсен (Норвегия 2868) с 6,0 точки, а трети се нареди Вишванатан Ананд (Индия 2783) също с 6,0 точки. Топалов (2793) завърши последен с 1,0 точка и получи номер 10. В състезанието участват още Хикару Накамура (САЩ 2775), Пьотър Свидлер (Русия 2769), Теймур Раджабов (Азербайджан 2745), Йон Лудвиг Хамер (Норвегия 2608), Ван Хао (Китай 2743) и Левон Аронян (Армения 2813).
В турнира действат "Софийските правила" (състезателите нямат право да разговарят и предлагат реми преди изиграването на 30 хода).